Prowadząc własną stronę internetową naszej firmy przychodzi czas, kiedy decydujemy się na rozpoczęcie prowadzenia listy mailingowej z adresami osób, do których później wysyłać będziemy wiadomości na osobistą skrzynkę pocztową z najnowszymi ofertami i promocjami. Im sprawniej i rozsądniej będziemy korzystać z ogromnego potencjału tej formy marketingu, tym częściej odwiedzający nas ponownie klienci skorzystają z naszych usług lub sami polecą nas innym. Prowadząc taką listę i wysyłając wiadomości do ludzi którzy zgodzili się je otrzymywać musimy pamiętać o kilku zasadach, które pomogą nam uniknąć błędów i zbudować w użytkowniku poczucie wiarygodności do oferowanych przez nas usług lub produktów.

Na pierwszym miejscu w rankingu zagadnień do których powinniśmy się stosować przy projektowaniu kampanii reklamowej z zaimplementowaniem systemu rozsyłania wiadomości jest sprecyzowanie grupy odbiorców danego produktu. Maile powinny trafiać do osób, które daną ofertą mogą być zainteresowane. Kampanie masowe, gdzie grupa docelowa nie była w żaden sposób skonkretyzowana, a celem było dotarcie do jak największego grona potencjalnych klientów, nie dają spodziewanych wyników. Zamiast zainteresować daną osobę nową promocją, zniechęcają do niej, gdyż zainteresowania danego (przypadkowego) konsumenta nie korelują z charakterem produktu z promocji. Nachalność z naszej strony może pozostawić złe wrażenie. Sporządzając listę osób będących adresatami naszych wiadomości powinniśmy zawczasu zaopatrzyć się w sporządzoną przez odpowiednią firmę bazę danych sprecyzowaną pod kątem dowolnego znacznika.  Znacznikiem tym może być płeć, miasto, wiek, preferencje konsumenckie, ostatnio dokonane zakupy, itp. Przy większych projektach ułatwia to dodatkowo logistykę organizowania promocji w poszczególnych sklepach.

Posiadając już taką grupę docelową powinniśmy zastanowić się, jak często mail powinien być wysyłany. Metody są różne – można wysyłać nową wiadomość raz na tydzień, raz na dwa tygodnie,  raz na miesiąc lub dwa. Zasada jest prosta – im częściej będziemy wysyłać maile z nowymi ofertami, tym mniejsze znaczenie dla użytkownika one będą miały. Dostawając cztery maile w ciągu jednego tygodnia spada zainteresowanie ich zawartością. Trzeba jednak pamiętać że jest to również uzależnione od charakteru naszej firmy i samej promocji – jeżeli asortyment który posiadamy pozwala na częste promocje lub obniżki cen, lub inne formy zachęcania do zakupów, to powinniśmy to wykorzystać. Z drugiej strony, wiadomości z ofertami dotyczącymi zakupienia nowego auta wysyłamy o wiele rzadziej. Ważny jest więc charakter danego maila – im bardziej unikalna jest jego zawartość, tym bardziej jest ona interesująca. Kampanie promocyjne produktu które są ograniczone czasowo i nie powtarzają się zbyt często, lub są wyłącznie jednorazowe stanowią tutaj dobry przykład. Najważniejszym aspektem efektywności tych wiadomości pozostaje jednak czas, w jakim jest ona wysłana. Warto wykorzystywać zalety marketingu internetowego w promocjach podczas trwania świąt. Prowadząc sprzedaż poza kanałem internetowym warto jest pamiętać o tzw. efekcie ROPO (Research Online, Purchase Offline), czyli o konsumentach którzy wykorzystują przeglądarkę internetową do pozyskiwania informacji na temat produktów których zakupu dokonują w sklepie (offline). Jak wynika z badań zrealizowanych przy współpracy z Google i Media Saturn Holding, aż 74% konsumentów dokonujących zakupu sprzętu RTV/AGD korzysta z Internetu przed podjęciem finalnej decyzji o zakupie

Gdy już mamy sporządzoną bazę odbiorców i wiemy do kogo chcemy wysłać maila oraz jaką treść chcemy w nim umieścić nadchodzi czas personalizacji tej wiadomości. Stosowanie imion osób do których jest wiadomość wysyłana to standard. Na szczęście nie musimy sami zajmować się wpisywaniem imienia dla każdej osoby z osobna – to było by zadanie niewykonalne. Na rynku są firmy udostępniające narzędzia do personalizacji kampanii z których usług możemy skorzystać. Świadomie spersonalizowana wiadomość nabiera charakteru bardziej osobistej wymiany wiadomości, bez wrażenia sztuczności. Wiadomość wysłana do osoby zainteresowanej przedmiotem promocji, w odpowiednim czasie (np. urodziny lub święta) i z ciekawą zawartością merytoryczną opakowaną w spersonalizowany charakter wywołujący w konsumencie poczucie ważności i wyjątkowości ma większe szanse na powodzenie aniżeli chybiona kampania masowa, nastawiona na jak największego odbiorcę. Dodatkowo, zważać powinniśmy na słowa, których używamy. Oczywiście, zachwalanie danego produktu i ukazywanie jego pozytwnych cech jest dobre, i nie można tego unikać. Z własnego doświadczenia można jednak wyciągnąć wniosek, że takie stwierdzenia jak „Za darmo”, „Ekstra promocja”, „Unikalna oferta” i tym podobne odstraszają, zamiast przyciągać. W dzisiejszych czasach tego typu slogany spotkać można bardzo często. Lepiej jest przedstawić merytoryczne argumenty potwierdzające słuszność dokonania decyzji o zakupieniu danej rzeczy.

Aby podtrzymywać zainteresowanie osób które znajdują się na naszej liście, co jakiś czas warto jest podjąć kroki niezbędne do zachowania lojalności klienta poprzez tzw. programy lojalnościowe. Główna ich idea polega na zachęcaniu do dalszego korzystania z naszych usług dzięki nagradzaniu klientów dokonujących u nas zakupów. Głównym czynnikiem wpływającym na przyznawanie przywilejów jest długość czasu  jaki z nami klient spędził lub kwota, jaką u nas wydał. Wspomnianym przywilejem może być  być rabat lub zniżka na inne produkty, często jest to możliwość wymiany zebranych punktów na nagrody lub darmowy produkt. Głównym celem programów lojalnościowych jest zatrzymanie klienta przy nas, tak, aby uważał oferowane przez nas usługi za lepsze od firm konkurencyjnych. Program lojalnościowy powinien być więc dobrze zaplanowany i obejmować dłuższy okres czasu, dając większe korzyści tym osobom, którzy są naszymi stałymi klientami od długiego czasu. Programy lojalnościowe mogą więc odnosić się do uzyskiwania przez konsumenta korzyści materialnych lub do budowania z nim więzi emocjonalnej. Do pierwszej kategorii należą wspomniane wcześniej promocje, rabaty, kupony i punkty. Natomiast drugi typ skierowany jest głównie na budowanie więzi z klientem oraz tworzenie pozytywnego wizerunku firmy. Do korzyści oferowanych w takim programie lojalnościowym należą elitarne kluby konsumenckie.

Wspomniane wcześniej uwagi są bardzo znaczące dla prowadzenia skutecznego marketingu internetowego. Pominięcie lub zlekceważenie któregokolwiek z aspektów takiego marketingu może przełożyć się na spadek jego efektywności. Należy jednocześnie mieć na uwadze, że np. przy planowaniu i prowadzeniu programów lojalnościowych ponoszone są koszta które w przypadku złego poprowadzenia kampanii reklamowej mogą nie zwrócić się w zaplanowany sposób.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Merchandising – sztuka sprzedaży

Już nie wystarcza przygotowanie reklamy, aby konsument skusił się na wybór takiego bądź innego produktu. Dzisiaj potrzeba działań bardziej dosłownych...

Zamknij